martakovci osadaNa trase Javorníckeho chodníka, vedúceho hrebeňom Javorníkov od Makova po Čadcu, nad obcou Zákopčie, sa nachádza horská osada Petránky. Dostaneme sa do nej cez Trnkovcov a Marťákovcov.

V okolí týchto osád sú stavby typické pre tento kraj: kaplnka Panny Márie, postavená ako stredisko náboženskej úcty obyvateľmi okolitých osád a murovaná osadová škola, postavená v období po druhej svetovej vojne, keď na okolitých pľacoch bolo husté osídlenie s množstvom školopovinných detí. Po roku 1980 škola zrušená pre nedostatočný počet detí. V súčasnosti je v súkromnom vlastníctve.

Nad osadou Petránky sa nachádzajú dve vyhľadávané turistické zaujímavosti. Veľká železná socha s názvom „Potvor“ je súčasťou Javorníckeho chodníka, známeho aj ako Galéria v prírode. Autorom „Potvora“ je sochár Ondrej 4. Zimka. Vytvoril ju ešte v čase, keď žil a tvoril v Bratislave. Už v tom čase mal hlboký vzťah ku kysuckej krajine i ľuďom. A nielen k tomu – ale aj k jeho kultúre a tradíciám. Veď tak ako jablko nepadá ďaleko od stromu, aj syn známeho slovenského maliara Ondreja Zimku, Ondrej Zimka mladší, alebo tiež Ondrej 4., sa tvorbe „Potvora“ inšpiroval postavami ľudovej predstavivosti. Tie stelesňujú v sebe dobré i strašné vlastnosti, magickú silu dobrých i zlých čarodejov.

martakovci osada 005

Nad osadou Petránky na odlesnenom Marťákovskom kopci sa týči Mikovčákova rozhľadňa v Zákopčí. Ako je zrejmé z názvu, autorom projektu i staviteľom je známy architekt a sochár Stanislav Mikovčák, známy stavbami rozhľadní na Kysuciach aj v iných krajoch Slovenska.

martakovci osada 002

autor: OCR Kysuce

Pin It