trojmedzie cierneTrojmedzie je miesto, kde sa na Kysuciach stretávajú hranice troch európskych krajín – Slovenska, Česka a Poľska. Spája obce Čierne, Hrčava a Jaworzynka.

 

Nie je to typická osada, ale miesto ležiace v krásnom prírodnom prostredí, vo vrchoch, v tesnej blízkosti unikátnej historickej pamiatky – historických valov. Ale poďme po poriadku. Trojmedzie, ako miesto, ktoré nerozdeľuje, no spája. Takto by sa dal definovať význam i atmosféra tohto jedinečného územia.

V bývalom Československu (Slovensko a Česko v jednej federálnej republike), so zatvorenou hranicou do síce socialistického Poľska (hranicu nebolo možné len tak hocikedy prekročiť), malo toto miesto úplne iný význam a nikto mu nevenoval pozornosť. Rovnako, ako pod nánosmi stáročí odpočívali zvyšky vzácne historickej pamiatky – obranných valov. Len málokto vtedy vedel, kde je „zakopaná“ táto časť našej histórie. So vstupom už dvoch samostatných krajín Slovenska a Česka a susedného Poľska do Európskej únie dostalo Trojmedzie celkom iný význam.

trojmedzie kysuce

Hraničný kameň osadený v rokline, presne na mieste stretávania hraníc troch štátov, bol len začiatok. Vedenia všetkých troch zainteresovaných obcí sa chytili tejto príležitosti a začali vytvárať podmienky, aby sa na tomto mieste nestretávali len cípy hraníc, ale predovšetkým ľudia, odpradávna žijúci v tesnej blízkosti. Na preklenutie rokliny obec Čierne v roku 2007 vybudovala 18 metrov dlhú drevenú lávku, všetky obce postupne budovali turistickú infraštruktúru – altánky, ohniská, turistické posedenia, čistili studničky.

Na Trojmedzie začali prichádzať turisti a voľne prechádzať do ktorejkoľvek z troch krajín. Postupne obce vytvorili podmienky i na to, aby sa na Trojmedzí konali organizované podujatia európskeho významu – duchovné, športové i spoločenské. Mnohé z nich majú už mnohoročnú tradíciu.

Tak bolo v novodobých dejinách Slovenska, Česka i Poľska objavené a oživené Trojmedzie. V súčasnosti z iniciatívy obce Čierne je naplánovaná výstavba nového mostu pre turistov na Trojmedzí, keďže pôvodná drevená lávka už vplyvom času a počasia doslúžila. No možno povedať, že svoj účel splnila dokonale.

Obranné valy na Čiernom

Pristavme sa ešte pri už spomínaných valoch. Jedná sa o systém opevnení budovaných v neskorom stredoveku, ktoré mali slúžiť na obranu predovšetkým pred tureckými vpádmi.

obranne valy cierneJedna časť tohto opevnenia (dlhého niekoľko kilometrov) sa nachádza aj na území obce Čierne, len asi 300 metrov od Trojmedzia.

Záchrana a v súčasnosti plánovaná obnova tejto vzácnej historickej pamiatky je takisto zaujímavý príbeh, z ktorého spomeňme aspoň to, že kvôli záchrane zvyškov tohto historického opevnenia bol prepracovaný realizačný projekt diaľnice D3. Stalo sa takpovediac „v hodine dvanástej“, keď už bola stavba diaľnice vytýčená. Dnes je už nová diaľnica v prevádzke, len kúsok od miesta, kde sú zakopané starobylé valy. V tomto čase prebieha príprava rekonštrukcie Valov, nazvaných v historických mapách „Malé Šance“.

Miesto je dostupné z Čierneho – Vyšného konca po novej asfaltovej cykloceste, z ktorej sa dá odbočiť lesnou cestou na Trojmedzie alebo zísť z Valov na medzinárodnú cyklotrasu – Cestu priateľstva do Poľska.

Autor: OCR Kysuce

Pin It