Velka raca ruzica

Zaujímavý tip na výlet ponúka prekrásna kysucká príroda, v ktorej objavovanie tajných lesných ciest, nazretie do starých pamiatok, kostolíkov či prekonávanie samého seba na túrach, je balzamom na duši.

vojtovsky prameňNa území Mesta Čadca sa nachádzajú tri významné prírodné pamiatky. Okrem kamenných gúľ v Milošovej - Megoňkách a Bukovského prameňa, je to aj Vojtovský prameň. Od roku 2012 vedie k trom minerálnym prameňom náučný chodník. 

 

taborVrchol Tábora s nadmorskou výškou 697 m n. m. je dominantou Kysuckého Nového Mesta. Od roku 2015 je na ňom vystavaná mohutná, štvorposchodová drevená rozhľadňa, ktorá je v súčasnosti najmladšou na Kysuciach. Cesta k nej vedie zo železničnej stanice Kysucké Nové Mesto po modro značkovanom turistickom chodníku.  

Biely KrizO pôvode názvu lokality Biely Kríž sa traduje množstvo príbehov. Či už tu násilne zomrel niektorý zo strážnikov, ktorý ochraňoval hranicu pred pašerákmi tabaku, alebo mor ich skolil viacerých, každopádne nielen pôvod tohto miesta je zaujímavý. Nachádza sa tu viacero zariadení, ktoré ponúkajú pre turistov a cykloturistov občerstvenie a oddych, s pozoruhodnou a slávnou históriu. 

thumb KyceraPríjemnou prechádzkou do okolia mesta Čadca je osada Kýčera, v ktorej sa nachádzajú pôvodné trvalo osídlené domčeky i nové, zrekonštruované rekreačné chalupy. Zaujímavosťou je, že táto osada má svoj vlastný cintorín. 

Veterny mlyn kópiaVo svete sa nachádza množstvo miest, ktoré sú pre ľudí niečím zaujímavé, zvláštne a lákavé. Miesta, ktoré by mnohí nazvali divmi. Aj na Kysuciach také miesta sú. V hornokysuckej obci Korňa sa ich nachádza až sedem. Dostať ich do povedomia ľudí sa podarilo vďaka projektu cezhraničnej spolupráce Poľska a Slovenskej republiky, ktorý bol realizovaný v auguste 2013.

Klokocovske skalie 14Prírodná rezervácia Klokočovské skálie je charakteristická nielen výskytom chránených druhov rastlín a živočíchov, ale predovšetkým skalnou, pieskovcovou stenou, ktorá ukrýva geologickú raritu - kamenné gule. 

Stena je vysoká od dvoch do dvadsiatich metrov a dlhá približne 300 metrov. Po vypadnutých guliach v nej ostali miskovité odtlačky, ktoré pripomínajú ich nedávnu existenciu v skalnej stene. V samotnom území platí 5., najprísnejší stupeň ochrany, v ktorom sa uplatňuje bezzásahový režim.

 

naucny chodnikV rokoch 2013 a 2014 prebehli dve etapy výstavby Náučného chodníka v Oščadnici. V súčasnosti sú v teréne zabudované dva drevené stoly s lavicami, 5 drevených košov, 4 lavičky, informačná tabuľa, 4 infostĺpy s kilometrovníkom a dva stojany na bicykle. Súčasťou celého chodníka má byť aj  rozhľadňa, studnička a veľké odpočívadlo.  Ich realizácia je naplánovaná v budúcich rokoch v závislosti od finančných prostriedkov.