Novinky

janska vatra

Jún v regióne Kysuce  je bohatý na rôzne kultúrno-spoločenské podujatia, ktoré štartujú oslavami Dňa detí v rôznych obciach a mestách. Kysucký maratón je druhým najstarším na Slovensku, tento rok oslávi už svoje 47. narodeniny. Jánske ohne majú svoju tradíciu spätú s príchodom letného slnovratu a najkratšej noci v roku. 

thumb cyklobus ikona

Radi spoznávate región zo sedla bicykla a stalo sa vám už, že ste si trasu skrátili kvôli tomu, že zaujímavá lokalita je príliš ďaleko? Aj v tomto roku Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s ďalšími subjektmi zabezpečuje cyklobus na trase Žilina - Nová Bystrica a späť. 

kysucka koruna 4

Po štrnástich rokoch od zavedenia eura, sa Kysuce vrátili ku "korune". A nie je to len taká hocijaká koruna, ale kysucká. Čo si za ňu môžete kúpiť? Keďže jej hodnota je 0, v obchode s ňou veľmi nepochodíte.

Vyhodnotenie

Počas letného obdobia vyhlásila Organizácia cestovného ruchu Kysuce súťaž zameranú na spoznávanie kysuckých osád. Úlohou bolo navštíviť minimálne 5 osád zo zoznamu najkrajších osád na Kysuciach, urobiť si fotografiu a vyplniť súťažný formulár. 

sutaz kroj 5

Už len do 15. októbra 2022 sa môžete zapojiť do súťaže, ktorú vytvorila Organizácia cestovného ruchu Kysuce na podporu myšlienky a prezentácie regiónu Kysuce ako "kraja osád". 

sutaz kroj 5

Región Kysuce je od nepamäti spätý s hlbokou vierou miestnych obyvateľov. S prosbami a túžbami sa utiekali "tam hore", prosili, ďakovali i s pokorou prijímali svoj často neľahký život. Dôkazom toho je nespočetne veľa kaplniek, krížikov, "božích múk" roztrúsených po celom regióne. 

sutaz kroj 5

Miesta voňajúce pokosenou trávou, čerstvým vetríkom, drevom i kusom histórie. To sú kysucké osady a chotáre. Roztrúsené blízko obcí a miest, ale aj tie na "konci sveta", či "pánu Bohu za chrbtom". Ktoré z nich ste už navštívili?