Mestá a obce

svrcinovec

Obec Dunajov leží na oboch brehoch rieky Kysuca, v nadmorskej výške 373 m. V malej miere je obklopená pohoriami Kysucké Beskydy a Javorníky.

svrcinovec

Obec s viac ako 400 ročnou históriou sa nachádza na horných Kysuciach. Susedí s Mestom Čadca, s obcami Čierne a Mosty u Jablunkova (CZ). 

cadca-pesia-zona

Mesto Čadca sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska. Je centrom regiónu Kysuce. Pre svoju  bezprostrednú polohu na hraniciach s Českou a Poľskou republikou je Čadca severozápadnou vstupnou bránou Slovenska. Čadca má viac ako 25 000 obyvateľov.

Čierne 6

Obec Čierne sa nachádza na severozápade Slovenska – na Kysuciach. Na jej území sa stretávajú hranice troch štátov: Českej, Poľskej a Slovenskej republiky. Tento bod sa nazýva Trojmedzie. V roku 2007 sa tu vybudovala turistická lávka, ktorá preklenula roklinu a spojila Slovenskú republiku s Poľskom. Postupne samosprávy prihraničných obcí tu budujú základnú turistickú infraštruktúru.

korna ikona

Obec Korňa je situovaná na severe Slovenska v okrese Čadca. Leží v pohorí Turzovská vrchovina v nadmorskej výške 559 m n. m. Samostatnou obcou sa stala v roku 1954 spojením vtedajších osád Nižnej a Vyšnej Korne. Do tohto obdobia bola obec súčasťou obce Turzovka.

klokocov

Klokočov bol v minulosti súčasťou najstaršej osady horných Kysúc Turzovky (1598). Vzhľadom k tomu bola Turzovka rozdelená na 4 samostatné celky s účinnosťou od 15.05.1954. Jednou zo samostatných obcí, po rozdelení Turzovky, sa stal aj Klokočov.

mesto krasno nad kysucou

Krásno nad Kysucou je najmladším mestom na Kysuciach. V roku 2021 oslavovalo 20. výročie od získania štatútu mesta a pýši sa vzácnymi pamiatkami, či magnetmi pre turistov.

obec makov

Podhorská obec Makov leží v údolí medzi Javorníkmi (s najvyšším vrcholom pohoria Veľký Javorník - 1 070 m n. m.) a Kysuckými Beskydami. Na západe hraničí s Českou republikou. Pramení tu rieka Kysuca, ktorá dala meno celému kraju. Na území obce sa nachádzajú dve chránené územia a niekoľko unikátnych stromov.

Olesna

Obec Olešná je súčasťou Euroregiónu Beskydy, ktorý tvoria obce a mestá Slovenskej, Českej a Poľskej republiky.

Oscadnica

Obec Oščadnica patrí medzi najvýznamnejšie centrá letnej i zimnej turistiky na Slovensku pod masívom Veľkej Rače (1236 m. n. m.) – najvyšším vrchom regiónu Kysúc. Jedným z najzaujímavejších miest obce je Kalvária s kamenným kostolom, týčiaca sa nad centrom obce a oščadnický kaštieľ v ktorom sídli Kysucká galéria.

Podvysoka ikona

Obec Podvysoká je súčasťou Euroregiónu Beskydy, ktorý tvoria obce a mestá Slovenskej, Českej a Poľskej republiky. Obec má rozlohu 5,61 km², leží v nadmorskej výške 460 metrov, medzi  obcou Staškov a centrom hornej časti Kysúc - mestom Turzovka.

rakova

Prvá písomná zmienka o obci Raková je zachytená na mape južnej hranice Tešínskeho kniežatstva spred roku 1620 zo zbierok Sliezskeho zemského múzea v Opave.

skalite obec fot

Skalité sa rozprestiera na slovensko–poľskej hranici, niekoľko kilometrov od trojuholníka styku troch štátov - Slovenska, Česka a Poľska.  Je to krásna goralská obec so zachovanými prvkami – nárečie, kroj, architektúra. Každý rok sa tu v júni organizujú veľkolepé Goralské slávnosti.

staskov-uv

Obec Staškov sa nachádza v okrese Čadca v nadmorskej výške 451 m n. m., na rozhraní Turzovskej vrchoviny a Javorníkov. Obec bola osídlená počas kopaničiarskej kolonizácie v polovici 17. storočia. Historicky hodnoverne je existencia Staškova prvý raz písomne doložená v roku 1614. Susedí s obcami Raková, Podvysoká, Zákopčie a Olešná.

namestie-thurzu

Mesto Turzovka sa nachádza v severo-západnej časti Kysúc, v pomedzí vrchov Turzovskej vrchoviny a Javorníkov. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1580, z obdobia valašskej kolonizácie kedy bola prvýkrát spomínaná pod názvom "locum Predmér".

vysoka-01

Vysoká nad Kysucu je typickou kopaničiarskou obcou s rozťahaným osídlením v malebných zachovaných osadách a pľacoch, vhodných na pokojnú dovolenku. Leží na horných Kysuciach v údolí rieky Kysuce. Je známa svojou drotárskou tradíciou.

obec zakopcie foto

Zákopčie sa nachádza v okrese Čadca, v severozápadnej časti pohoria Javorníky. Obec je charakteristická desiatkami osád, ktoré sú roztrúsené po kopcoch. Člení sa na doliny: Holovskú, Kordišovskú, Rulcovskú, Polievkovskú a Kľukovskú. Nadmorská výška je v rozmedzí od 470 do 875 m n. m.