Pešie trasy a naučné chodníky

Javorské je svojou nadmorskou výškou, 860 m n. m., druhým najvyšším vrcholom celku Javorských Beskýd, ktoré sú súčasťou Kysuckých Beskýd. Je to masívny vrchol budovaný súvrstviami ílovca a pieskovca flyšového pásma. Tento mohutný chrbát sa tiahne na juhozápade od Čadce až po Skalité na severe a zároveň oddeľuje doliny Oščadnice a Čadečky.

Mrazivé a zimné dni si pýtajú nápad na dobrú turistiku. Nie vždy vám svieti slniečko, ale verte, že aj počas sneženia sa dá vyraziť von na turistiku. Samozrejme treba zvážiť svoje sily a vybrať si možno niečo jednoduchšie. Preto sme sa vydali na ďalšiu z rozhľadní na Kysuciach a to konkrétne na rozhľadňu u Jantov v Krásne nad Kysucou.

Rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 720 m n. m. Vrch Bobovec je na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka a je viditeľný priamo z hlavnej cesty.

V septembri 2011 sa dokončila výstavba rozhľadne Zákopčie, ktorá sa nachádza v časti Petránky – Marťakovský kopec. Postavená je z tradičných materiálov - kameň a drevo.

V obci Zákopčie sa prípojná trasa Beskydsko – Javorníckej magistrály začína v Ústredí pri kostole. Odtiaľ ide smerom na cintorín po ceste do Krátkov ku krížu.

To že je vonku sneh a zima neznamená, že máme sedieť doma. Krásne zimné počasie škoda nevyužiť, preto vás pozývame pozrieť na novú rozhľadňu, ktorá vyrástla na mieste zvanom "Surovina" pod Kalinovým vrchom v Oščadnici. Kysuce nie sú len kraj chotárov a osád, ale aj krajom rozhľadní.

Kysuce na fotografiách -  pozrite si zábery z miest v našom regióne.

Veľký Polom je najvyšším vrcholom na slovenskej strane Moravsko-sliezskych Beskýd. Nachádza sa v katastrálnom území obce Raková.

Priaznivcom turistiky je webová stránka www.hiking.sk určite dobre známa. Nájdete tu rôzne tipy na turistické a cykloturistické trasy a reportážne články zo Slovenska i zahraničia. Skvelým pomocníkom je turistická mapa, s ktorou je plánovanie výletov oveľa jednoduchšie a zábavnejšie. 

Zaujímavý tip na výlet ponúka prekrásna kysucká príroda, v ktorej objavovanie tajných lesných ciest, nazretie do starých pamiatok, kostolíkov či prekonávanie samého seba na túrach, je balzamom na duši.

Príjemnou prechádzkou do okolia mesta Čadca je osada Kýčera, v ktorej sa nachádzajú pôvodné trvalo osídlené domčeky i nové, zrekonštruované rekreačné chalupy. Zaujímavosťou je, že táto osada má svoj vlastný cintorín. 

Prírodná rezervácia Klokočovské skálie je charakteristická nielen výskytom chránených druhov rastlín a živočíchov, ale predovšetkým skalnou, pieskovcovou stenou, ktorá ukrýva geologickú raritu - kamenné gule. 

Na území Mesta Čadca sa nachádzajú tri významné prírodné pamiatky. Okrem kamenných gúľ v Milošovej - Megoňkách a Bukovského prameňa, je to aj Vojtovský prameň. Od roku 2012 vedie k trom minerálnym prameňom náučný chodník.

Vrchol Tábora s nadmorskou výškou 697 m n. m. je dominantou Kysuckého Nového Mesta. Od roku 2015 je na ňom vystavaná mohutná, štvorposchodová drevená rozhľadňa, ktorá je v súčasnosti najmladšou na Kysuciach.

O pôvode názvu lokality Biely Kríž sa traduje množstvo príbehov. Či už tu násilne zomrel niektorý zo strážnikov, ktorý ochraňoval hranicu pred pašerákmi tabaku, alebo mor ich skolil viacerých, každopádne nielen pôvod tohto miesta je zaujímavý.

Vo svete sa nachádza množstvo miest, ktoré sú pre ľudí niečím zaujímavé, zvláštne a lákavé. Miesta, ktoré by mnohí nazvali divmi. Aj na Kysuciach také miesta sú.

Aj keď rozhľadne nepatria medzi prírodné zaujímavosti. Na ceste za nimi si prírodu určite užijete. Všetky ponúkajú v prípade pekného počasia úžasné výhľady na kysuckú prírodu a ďaleké pohoria.

Kysucké rozhľadne patria medzi najkrajšie v Českej i Slovenskej republike. Tá nad Zákopčím, na Marťakovskom kopci, bola budovaná v rokoch 2009-2011 z prírodných materiálov dreva a kameňa.

Náučný chodník začína na námestí v centre obce Oščadnica. Po chodníku popri hlavnej ceste sa po 450 m dostanete k zariadeniu Šporcentrum (Penzión Gájuz, www.penzion.gajuz.sk), od ktorého môžete túto prechádzku aj začať.

Náučný chodník Jozefa Kronerasa nachádza v dedinke Staškov, 7 km od okresného mesta Čadca. Začína pri obecnom úrade (tu si môžete zaparkovať auto), prechádza okolo Kysuce a cez lávku k domu Jozefa Kronera.

Ako už mnoho ľudí vie, v Staškove sa narodil významný slovenský herec Jozef Kroner. V jeho rodnej obci sa nachádza okrem zrekonštruovaného domčeka aj Náučný chodník Jozefa Kronera a Chodník Jozefa Kronera, ktoré si mnohí mýlia.

Kríž je jedným z najstarších a najznámejších symbolov na svete. Na Kysuciach ich nájdete desiatky – nielen pred kostolmi a pri kaplnkách, ale aj pri cestách, ukryté v osadách, na kopcoch, na lúkach a najvyšších vrcholoch.

Klokočov sa rozprestiera na území viac ako 50 km2 na hraniciach s Českou republikou a poskytuje nekonečne nádherné scenérie. Ak máte čas len 2-3 hodinky a chuť sa vybrať na krátku prechádzku s deťmi, máme pre vás tip, ktorý presahuje slovenské hranice - Horská chata Doroťanka.

Trasa: Vyšný Kelčov, Rieka (BUS) – TO Hluchánka (0,6 km, + 70 m) – TO Janošec (1,2 km, + 110 m) – Korytovo 861 m – TO Ch. Kmínek (2 km, +90 m, -70 m) – TO Volarská (1,3 km, -20 m) – Huslov – Pokrývky – TO Nižný Kelčov (4,1 km, +80 m, -320 m, - BUS, vlak).

Bežecký okruh verejnosti známy ako ŠERÍKOV BEŽECKÝ OKRUH sa nachádza na ľavej strane Kysuce v meste Čadca (oproti plavárni). Je určený nielen na kondičné behanie, ale je aj miestom oddychu a relaxácie.

Pri potulkách obcou Oščadnica vám odporúčame pozrieť si miestne kaplnky, ku ktorým sa dá dostať pešo aj na bicykli. Vychádzky sú vhodné pre všetky vekové skupiny a spoznáte pri nich aj viaceré osady Oščadnice. 

Dĺžka: 11,5 km (od Megoniek 8,9 km)
Charakteristika: Východiskom je mesto Čadca. Využijeme MH a odvezieme sa autobusom na zastávku Čadca, Miločová, U Kadlubca.

Dĺžka: 11,5 km 

Charakteristika: Východiskom tejto trasy je obec Čierne-Vyšný koniec, odkiaľ od železničnej zastávky začína značená trasa.

Dĺžka: 21,7 km (Č 0840 + Ž 8568) cez Skalité do Zwardoňa

Trasa: 2. varianta: Čadca, TESCO (Č) - Javorské (6,0 km) (Č) - Za Lieskovou (9,8 km) (Č) - Skalité (14,0 km) (Č) - Skalité, Serafínov (20,8) (Ž) - Zwardoň, sedlo (21,7 km)

Dĺžka: 11 km (Č 0840 + Ž 8570)

Trasa: Čadca, TESCO (Č)- Bryndzárovci (2,2 km) (Č) - Javorské (6,0 km) (Ž) - Oščadnica, nám. (11,0 km)