Kronerov domNáučný chodník Jozefa Kronerasa nachádza v dedinke Staškov, 7 km od okresného mesta Čadca. Začína pri obecnom úrade (tu si môžete zaparkovať auto), prechádza okolo Kysuce a cez lávku k domu Jozefa Kronera.

Ak sa na náučný chodník vyberiete autobusom alebo vlakom, vystúpte na Staškov, železničná stanica. Rodný domček veľmi rýchlo spoznáte - vyníma sa za koľajiskom vedľa železničnej stanice. Urobte si tu zastávku a nechajte sa vtiahnuť do rozprávania sprievodcu o živote tejto hereckej a divadelnej legendy. Medzi exponátmi nechýba hercovo kreslo, okuliare, rybárske čižmy, šálka aj soška Oscara za film Obchod na Korze, ktorú ako jediný Slovák získal. Vstupné do domčeka je dobrovoľné.

Nad domom natrafíte na drevené sochy s motívom filmov a hier, v ktorých Jozef Kroner účinkoval.  

Od Kronerovho domu pokračuje náučný chodník lúkami a lesom ku kaplnkám v Jelitove (9 km, z tohto bodu je možné sa vrátiť autobusom na Staškov, resp. do Čadce a Turzovky) a na Murínkovom vrchu (Kaplnka v Kline, 16 km). Po ceste nájdete bunkre z II. svet. vojny, drevený kríž, pri ktorom si môžete oddýchnuť, urobiť piknik a pokochať sa krásnym výhľadom do okolia. 

Chodník končí na hranici obce Staškov s českou obcou Horní Lomná. Trasa je dobre značená, sú na nej umiestnené náučné tabule, odpočívadlá a smerovníky. Pred konečnou zastávkou, 16 km dlhého chodníka, sa nachádza aj studnička s pitnou vodou.

Náučný chodník je schodný pešo a na horskom bicykli.

V Staškove (vedľa kostola) nájdete aj unikátne súsošie Jána Pavla II. a Matky Terezy. Je to príjemné miesto na rozjímanie. 

kostol-susosie

Fotogaléria chodníka:

Pin It