Osady, chotáre

osada husarik cadca kysuce

Zakladateľom osady U Husárikov je Pavol Harvaník, ktorý v roku 1869 najskôr postavil nad pľacom kaplnku, ktorá je v súčasnosti zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok.

osada kycera

Od centra mesta Čadca je vzdialená približne 4 km. Do osady sa dá ísť pešo, alebo na bicykli zo Sídliska Žarec v Čadci po tzv. Žareckej ceste, ale tiež aj autom smerom na Vojty (Na Beľajke treba odbočiť doľava).

osada drahosanka cadca

Drahošanka je jednou z miestnych častí mesta, rozprestierajúcich sa vo výške, z ktorej sú krásne výhľady. Je vhodná na prechádzku, ale najmä pre cykloturistov – ako cieľ, alebo aj východiskový bod ďalších trás.

osada zadedova oscadnica

Oščadnica je špecifická množstvom malebných kopaničiarskych osád. Žili v nich valasi, pastieri, ktorí sa živili chovom oviec a dobytka, spracovaním mlieka, vlny či kože.

osada u haladeji oscadnica

Osada je na kopci nad časťou Laliky, neďaleko dolnej stanice lyžiarskeho vleku (občerstvenie). Z parkoviska je to krátka vychádzka, ktorá ponúka pekné dreveničky, výhľady a kaplnku.

osada beskydok

Osada leží v sedle medzi vrchmi Javorské a Liesková. Tvorí ju niekoľko chalúpok s červenými strechami a malebnými drevenými plotmi. Okolo sú lúky a pasienky, na ktorých sa pasú ovce, výhľady sú doďaleka.

osada u krali cadca

Osada U Králi je koncovou stanicou mestskej autobusovej dopravy do Čadečky. Zo všetkých strán je obklopená vrchmi, rozdelenými dolinou Čadečanky a jej ľavostranným prítokom, ktorý do nej ústí práve U Králi.

cierne zagrunie osada1

Pri predstavovaní ďalšej osady som sa rozhodol spojiť dve osady do jedného cieľa. Sú to skôr miestne časti a nachádzajú sa nad susediacimi obcami Čierne a Svrčinovec.

trojmedzie cierne

Trojmedzie je miesto, kde sa na Kysuciach stretávajú hranice troch európskych krajín – slovenska, Česka a Poľska. Spája obce Čierne, Hrčava a Jaworzynka.

osada serafinov

Miestna časť obce Skalité Serafínov má zaujímavú históriu z viacerých hľadísk. Bezprostredne susedí s Poľskom.

megonky milosova cadca

Osada Megoňky, nachádzajúca sa v čadčianskej mestskej časti Milošová, sa pýši prírodnou raritou, akú len tak niekde neuvidíte.

osada kukolanka rakova

Zaujímavosťou osady Kukoľanka v miestnej časti Korcháň, nachádzajúcej sa na červenej turistickej značke, je nová zvonica z roku 2013, ktorej zvon pochádza z obdobia po prvej svetovej vojne.

osada petrova rakova

Osada Petrová ukrýva dramatický príbeh, ktorý sa odohral na konci 2. svetovej vojny v roku 1945.

osada klin olesna

Osada Klin v Olešnej – miestnej časti Burkov vrch – sa rozkladá pod majestátnym Murinkovým vrchom na slovenskomoravskom pomedzí.

osada jelitov staskov

Do osady Jelitov každoročne na sviatok sv. Anny putujú stovky veriacich na tradičnú púť ku kaplnke, ktorá uprostred smrekového lesa a s prameňom liečivej vody je pre všetkých návštevníkov oázou ticha a pokoja. Pritom je postavená len kúsok od cesty vedúcej zo Staškova do Klokočova.

osada na michalke staskov

Osada leží priamo na hrebeni pod kopcami Murgaška (617) a Bahaňa (827), s peknými dreveničkami, lúkami a výhľadmi najmä na Rakovú a mesto Čadca.

osada hlinene turzovka

Jedna z turzovských osád, Hlinené pod vrchom Hlinené, sa nachádza v miestnej časti s rovnakým názvom. Je to typická osada pripomínajúca valašské osídľovanie v histórii nášho kraja.

u jarosov olesna

Na doline – Osada sa nachádza v druhej samostatnej časti obce Olešná nazvanej Burkov vrch.

hruby buk klokocov

V tejto lokalite obce Klokočov sa nachádza unikátna prírodná rezervácia Klokočovské skálie.

Osada je južne orientovaná na náhornej plošine uprostred kopca. Zo severnej strany pokračuje Papíkov vrch, ktorý chráni túto osadu pred nepriazňou počasia.

biely kriz klokocov

Táto osada ležiaca bezprostredne na hranici s Českou republikou (obcou Staré Hámry) je opradená mnohými legendami.

DCIM/100MEDIA/DJI_0055.JPG

Osada Muchovci je malý nenápadný chotár rozprestierajúci sa len kúsok nad začiatkom obce Korňa. V nej sa nachádza len pár chalúpiek (väčšinou dreveníc) a povedali by ste, že takých osád je nespočet.

zivcakova korna

Vrch Živčáková je celý obklopený vysokým smrekovým lesom. Vedie k nemu viacero prístupových chodníkov. Z obce Korňa sa tam možno dostať asfaltovou lesnou cestou pre peších aj motorové vozidlá. Popri nej je umiestnená drevená krížová cesta.

u sulcov osada korna

V ťažko dostupnom teréne osady U Šulcov, vzdialenej približne 3,5 km od centra obce, môžete vidieť nevšednú technickú atraktivitu – starý veterný mlyn, ktorý je považovaný za kysucký unikát.

osada zatoka vysoka nad kysucou

Miestna časť Zátoka je najvzdialenejšou časťou obce z jej centra – na jej koniec je to vyše 10 km.

korna slezakovci osada

Pokiaľ sa chcete pokochať krásnou architektúrou dreveníc a zároveň aj najkrajším výhľadom na Beskydy, odporúčame osadu Slezákovci, ktorá je jednou z najvyššie posadených osád Korne.

osada u papaji mkov

Osada Papajovci v Makove leží len niekoľko desiatok metrov od hlavnej cesty v časti obce nezvanej Čierne. Práve tu, v pomerne vysokej nadmorskej výške, sa môže návštevník pristaviť i oddýchnuť si pod korunou mohutného brestu hrabolistého.

Makov - Kasárne

Osada slúži už len na rekreačné účely. Vďaka svojej nadmorskej výške ponúka svojim návštevníkom zimné a letné športové aktivity, relax v prírode a nezabudnuteľné zážitky.

greguse fotka makov obec

Romantická horská osada tesne pod hrebeňom pohoria sa môže pochváliť objektmi ľudovej architektúry (už chalupársky upravenými), ale aj zaujímavou zvonicou, či umeleckým dielom.

osada vrchrieka vysoka nad kysucou

Osada, ktorej právom patrí pomenovanie „drotárska“. V osade nájdete viacero dreveníc s dvormi, ktoré sú pekne chalupársky upravené a udržiavané. 

semetes osada

Horské sedlo semeteš, ktorým prechádza hlavná cesta z Kysúc (Turzovky) na Považie (do Veľkého Rovného), skrýva malebnú osadu nesúcu rovnaké meno – Semeteš, patriacu do obce Vysoká nad Kysucou. Táto osada je zaujímavá nielen z turistického hľadiska, ale najmä svojou tragickou históriou.

turzovka osada turkov

V Javorníckej časti Turzovky, južne od údolia rieky Kysuca, sa rozprestiera miestna časť Turkov.

stanickovci zakopcie

Nájdete ich v Zákopčí v časti U Polievkov. Nachádzajú sa pod Jakubovským vrchom v Javorníkoch.

martakovci osada

Na trase Javorníckeho chodníka, vedúceho hrebeňom Javorníkov od Makova po Čadcu, nad obcou Zákopčie, sa nachádza horská osada Petránky. Dostaneme sa do nej cez Trnkovcov a Marťákovcov.

osada u janotov krasno

Javornícka osada U Jantov má svoju bohatú históriu a dnes je vyhľadávaná najmä chalupármi. V osade sa nachádzajú pôvodné drevenice, obytné domy i hospodárske budovy.

osada u lastovicov krasno

Trojica krásňanských usadlostí je považovaná za najzaujímavejšie osady mesta Krásno, ale aj okolia. osada u Lastovicov je v sprievodcovi Krásňanských osád označená ako „najromantickejšia osada“ a toto pomenovanie si právom zaslúži.

bryzgalky

Pri tejto osade bolo zaužívaných viacero názvov. Brýzgalky sú spomínané v mapách, obyvatelia používajú Brízgalky a ako som sa od nich dozvedel, pôvodne to mohlo byť aj Priskalky, pretože osada zložená z cholvarkov sa nachádza pod Skalkou (v mapách nazývané aj Pri Skalke).

skanzen nova bystrica m

V roku 1974 bol založený vo Vychylovke skanzen – Múzeum kysuckej dediny. Jednotlivé stavby v skanzene pochádzajú z viacerých kysuckých obcí.

kostol riecnica

Na záver by som chcel upozorniť na zaujímavé miesto, ktoré síce nie je celkom osadou, ale zaujímavá história týchto dvoch dnes už zaniknutých obcí, ale aj súčasná atraktívnosť okolia vodnej nádrže, ho predurčujú ako zaujímavý objekt cestovného ruchu.