zivcakova kornaVrch Živčáková je celý obklopený vysokým smrekovým lesom. Vedie k nemu viacero prístupových chodníkov. Z obce Korňa sa tam možno dostať asfaltovou lesnou cestou pre peších aj motorové vozidlá. Popri nej je umiestnená drevená krížová cesta.

Živčáková je miestom zjavenia panny Márie. Malo sa tak stať 1. júna 1958, keď sa hájnikovi Matúšovi Lašutovi z Turzovky pri obchôdzke lesom zjavila silueta ženy podobnej vyobrazeniam Panny Márie Lurdskej. Chýr o zjavení sa rýchlo rozniesol a na Živčákovú začalo chodiť čoraz viac pútnikov z celého sveta – zatiaľ len k jednoduchému obrázku Panny Márie, neskôr k oltáriku.

Pod vrcholom Živčákovej vyteká voda z viacerých horských prameňov, ktorá má blahodárne účinky na telo i dušu človeka. Pútnici veria v jej zázračnú liečivú moc, o čom svedčí aj viacero poďakovaní za uzdravenie v podobe tabuliek umiestnených na stenách Kaplnky Panny Márie Kráľovnej Pokoja, ktorá bola postavená v roku 1993 na podnet vtedajšieho správcu farnosti Turzovka vdp. Ivana Mahríka. V tom čase bola Korňa filiálkou farnosti Turzovka. Až neskôr sa stala samostatnou farnosťou.

Kaplnka uprostred lesa v blízkosti liečivých prameňov má jednoduchý pravidelný tvar a jej presklená fasáda umožňuje pútnikom priamy vizuálny kontakt so svätostánkom. Na stene nad obetným stolom je umiestnený veľký jednoduchý drevený kríž a vľavo socha Panny Márie s milostivým obrazom Panny Márie. O tomto obraze koluje legenda, podľa ktorej obraz nezhorel ani keď ho zámerne zapálili neprajníci pútnického miesta. Obhoreli iba okraje, ale postava Božej Matky zostala neporušená. Aj to môže byť dôkaz, že medzi nebom a zemou predsa len niečo existuje...

zivcakova korna v

Kaplnka Panny Márie nárastom návštevnosti Živčákovej kapacitne nepostačovala, preto vznikla myšlienka výstavby kostola. Kľúčovým sa stal rok 2008, keď bola Živčaková vyhlásená za Mariánske pútnické miesto a v tom istom roku, v septembri, Mons. Tomáš Galis, biskup novovzniknutej Žilinskej diecézy, povolil stavbu kostola Panny Márie Matky Cirkvi spolu s exercično- pastoračným zariadením a slávnostne posvätil základný kameň. Autorom projektu nového kostola bol Ing. arch. Marián Goč. Celého manažmentu, prípravných prác a stavebného dozoru sa ujal správca farnosti Korňa, dekan Ivan Mahrík.

Po siedmich rokoch od začiatku výstavby bol 4. októbra 2015 Kostol Panny Márie Matky Cirkvi slávnostne konsekrovaný žilinským diecéznym biskupom Mons. Tomášom Galisom. Realizátorom pozoruhodného mozaikového obrazu na oltárnej stene kostola je Vdp. prof. Ivan Marko Rupník s kolektívom z centra Aletti Rím. Hlavné púte sa konajú každoročne na jar a v jeseni. Vyhliadková terasa na veži kostola poskytuje zaujímavý a nevšedný pohľad na krásnu prírodu Kysúc.

Mariánske pútnické miesto Živčáková s novým Chrámom panny Márie, Matky Cirkvi, ako aj kaplnkou postavenou v 90. rokoch minulého storočia a niekoľkými výdatnými liečivými prameňmi patrí medzi najnavštevovanejšie miesta na Kysuciach i v celom Žilinskom kraji.

View the embedded image gallery online at:
https://www.regionkysuce.sk/zivcakova-korna#sigProIdf13a1e551d

autor: OCR Kysuce

Pin It