Veterny mlynVo svete sa nachádza množstvo miest, ktoré sú pre ľudí niečím zaujímavé, zvláštne a lákavé. Miesta, ktoré by mnohí nazvali divmi. Aj na Kysuciach také miesta sú.

V hornokysuckej obci Korňa sa ich nachádza až sedem. Dostať ich do povedomia ľudí sa podarilo vďaka projektu cezhraničnej spolupráce Poľska a Slovenskej republiky, ktorý bol realizovaný v auguste 2013.

Spoznať spomínané divy sme sa rozhodli aj my. Mohli by sme ich rozdeliť do dvoch kategórií – hmotné (Veterný mlyn, Korňanský ropný prameň, Lipy na Vígľaši, Mariánske pútnické miesto Živčáková, Farský kostol Božského srdca Ježišovho) a nehmotné (architektúra a Hricovia). Nájdete ich obsiahnuté v pešom okruhu, ktorý sme pre Vás vybrali, a ktorého trasu uvádzame nižšie. Odporúčame zabaliť si nejaké občerstvenie, výlet zaberie približne pol dňa. Je to celkom nenáročná prechádzka, ktorú zvládnu aj Vaše ratolesti.

Približná trasa, ktorú sme vybrali:
Čadca – Turzovka - Korňa osada Galuščákovci, Veterný mlyn – osada Jančíkovci, Korňanský ropný prameň – na Skotni, Lipy na Vígľaši – U Žilov – U Chajdov – U Zelenkov, Mariánske pútnické miesto Živčáková – U Zelenkov – U Študenta – Mravcovci, korniansky cintorín, farský kostol Božského srdca Ježišovho, drevený kostolík Božského srdca Ježišovho – Korňa centrum – Turzovka – Čadca.

Do Korne môžete pricestovať viacerými spôsobmi – kombinovaným spojom vlak a autobus, autobusom, alebo vlastným autom, v prípade pekného počasia aj na bicykli. My sme sa vybrali z Čadce do Turzovky vlakom, kde sme prestúpili na autobus do Korne (vystúpiť treba na prvej zastávke s názvom Jendrísek). Kúsok od nej sa nachádza prvý z divov – Veterný mlyn.
Tento prvý div je zaujímavým zobrazením veterného mlynu, ktorý je umiestnený v Nižnej Korni. Dáva do povedomia starý veterný mlyn, ktorý stojí v osade u Šulca, je však už v zlom technickom stave. Nachádza sa v ťažko dostupnom teréne, preto je potrebné prejsť približne tri kilometre cez les, aby ste sa k nemu dostali. Odporúčame sa prejsť aj k nemu, spoznávať prírodu, započúvať sa do okolitých zvukov a pokračovať k ďalším zaujímavým miestam. Všimnite si rozdiel medzi týmito dvoma mlynmi. Povráva sa, že zariadenie starého mlynu do Korne doviezol predok Jozefa Gajdičiara, ktorý pracoval v Ostravsku ako baník. Lopatky vrtule boli roztáčané najmä severným vetrom, pri ktorom sa najlepšie mlela múka. Zaujímavosťou je, že na Morave sa zachovalo asi 70 podobných stavieb a podobný mlyn bol na Slovensko prenesený aj z Poľska. Odporúčame zobrať si so sebou aj trošku zrna a vyskúšať si namlieť múku.

Veterny mlyn

Veterný mlyn u Sulcov

Pôvodný mlyn v osade u Šulcov, foto: R. Gajdica

Ďalej pokračujte po obecnej ceste, smerom do dediny. Po prejdení niekoľko desiatok metrov prejdete do osady Muchovci a uvidíte tabuľu s nápisom a šípkou – Korňanský ropný prameň, ktorý je druhým divom obce. Prejdete doľava na mierne stúpajúcu štrkovitú cestu. Prameň nájdete hneď, už z diaľky je vidieť akoby ropnú vežu, postavenú z dreva, na ktorej povieva slovenská vlajka.

korniansky ropny pramen

Korňanský ropný prameň je geologickou raritou a zároveň aj ojedinelým európskym unikátom. Ide o prirodzený výver ľahkej ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu. Ropa sa sústreďuje v malom jazierku s priemerom 1,5-2 m. Počas druhej svetovej vojny ju ľudia používali na osvetlenie príbytkov. Kolujú dve povesti o jej objavení: prvá – objavil ju vraj pytliak, ktorý do nej zapadol, keď prenasledoval zver, a druhá – hovorí sa, že v noci chodili čerti piť vyvierajúcu čiernu vodu v lesoch za Turzovkou. Keď budete stáť pri prameni, všimnite si aj na jej neobvyklú vôňu. Ak si chcete prečítať viac a pozrieť záznam z relácie Televíkend o Korňanskom ropnom prameni, môžete tak urobiť tu.

korniansky ropny pramen1

Od Korňanského ropného prameňa sa presunieme k ďalšiemu, už tretiemu divu obce Korňa – Lipám na Vígľaši. Tie nájdete, ak budete pokračovať ďalej cestou do dediny – osady Skotňa. Cesta Vám zaberie pešo približne desať minút. Prídete k modrému domu, vedľa ktorého sa nachádzajú maličké potraviny. Prejdite ešte cez most a odbočte smerom doprava, tam uvidíte mierne stúpajúcu cestu a informačnú tabuľu o lipách.

lipy na viglasi

Lipy uvidíte už z diaľky po ľavej strane. Príďte skoro pred dvere rodinného domu, tam buď odbočte do lesa alebo prejdite po ceste. Uvidíte to najcharakteristickejšie pre obec - tri stáročné lipy nachádzajúce sa aj v erbe obce Korňa. V obci nájdete ešte jednu významnú lipu – lipu na Grúni, ktorá má obvod kmeňa až 6 metrov. Tieto lipy Vás očaria svojou mohutnosťou a pocítite pri nich výnimočné ticho. Započúvajte sa do okolitých zvukov a precíťte ich.

lipy na viglasi1

Od líp sa vráťte tou istou cestou späť na hlavnú cestu, prejdite opäť cez most k modrému domu a tam odbočte smerom doprava, do osady U Žilov. Tadiaľto vedie dlhšia stúpajúca cesta na horu Živčák – známe pútnické miesto svojou liečivou vodou a zjavením Panny Márie. Keď prídete na rázcestie (koniec osady U Žilov), nájdete tu zvonec a orientačnú tabuľu. Odtiaľto Vás čaká pomerne strmé stúpanie (asi 30 minút). Môžete si však spraviť prestávku a posedieť na lavičke, pokochať sa okolitou prírodou a zhlboka sa nadýchať čerstvého horského vzduchu. Pri lavičke vyteká čistá voda, pod strieškou lavičky nájdete poháre na jej nabranie a uhasenie smädu.

lavicka

Od lavičky pokračujte smerom dohora, prídete k pár domom, okolo ktorých prejdete do lesa. Po chvíľke kráčania vyjdete z lesa, pokračujte smerom do kopca a uvidíte starý lyžiarsky vlek s chalupami – to je osada u Chajdov. Všimnite si architektúru, je jedným zo siedmych divov obce.

architektura

Kúsok odtiaľto už z diaľky uvidíte vrchol hory Živčák, na ktorom sa pýši novovybudovaný Chrám Panny Márie Matky Cirkvi, ktorý bol vysvätený v októbri 2015.

Zivcakova

Mariánske pútnické miesto Živčáková je štvrtým divom obce Korňa. Cesta Vás zavedie priamo až k Chrámu Panny Márie Matky Cirkvi, ktorého súčasťou je aj vyhliadková veža. V súčasnosti je táto veža sprístupnená len za pekného počasia. Od kostola vedie cesta s orientačnými tabuľami ku Kaplnke Panny Márie Kráľovnej pokoja. Poseďte si chvíľu na tomto mieste a zahĺbte sa do atmosféry tohto miesta. Tu sa vraj hájnikovi Matúšovi Lašútovi zjavila ženská silueta, pripomínajúca Pannu Máriu. Táto zvesť sa rýchlo rozniesla po okolí a mnoho ľudí ho začalo navštevovať. Nezabránili im v tom ani zákazy zo strany komunistickej moci a zvesti o ňom sa rozšírili aj do okolitých krajín. Počas cesty ku kaplnke sa nachádzajú pramene, ktorých voda má vraj liečivé účinky a mnohých ľudí už zbavila ich neduhov. Všimnite si – po celej ceste či už ku kaplnke, alebo od nej je po stromoch priviazaných množstvo obrázkov, pri prameňoch a kaplnke ďakovné tabuľky, kde veriaci vyjadrili svoju vďaku za mnohé uzdravenia.

Zivcakova1

Od kaplnky vedie cesta ďalej, cez les. Touto cestou sa dostanete do mesta Turzovka. Je to úzka cesta z kopca, ktorou pomaly zídete celú dolinu. Počas jej cesty sú ružencové zastavenia. Vyjdete pri farebnej tabuli označujúcej Horu Živčák. Odtiaľ sa dá kúsok prejsť na vlakovú zastávku. Prečítať si niečo bližšie o Živčákovej môžete tu.

Zivcakova2

Druhá cesta vedie smerom späť ku kostolu a od neho sa tiahne asfaltová cesta dole z kopca cez les. Cestou Vás budú sprevádzať drevené zastavenia krížovej cesty. Niektoré sa budú nachádzať v lese, niektoré na lúke alebo osade, až prídete do dediny. Keď budete pri miestnom cintoríne, zastavte sa na chvíľku a všimnite si výhľad na dedinu, jej centrum a okolie.

Pokračujte po ceste ďalej a prídete k murovanému Kostolu Božského srdca Ježišovho. Prejdite okolo neho. V mieste, kde cesta prechádza ponad rieku uvidíte drevený kostol Božského srdca Ježišovho – piaty div obce Korňa. Drevený kostol bol pôvodne dom učiteľa Karola Sýkoru, ktorý dedinčania prestavali v roku 1956, keďže bolo zložité chodiť do približne šesť kilometrov vzdialeného mesta Turzovka. Kostol sa využíval na bohoslužby do roku 1994, kedy bol vysvätený nový murovaný kostol. Zaujímavosťou je, že základný kameň nového kostola bol posvätený Jánom Pavlom II., keď navštívil Slovensko.

Od kostolov prejdite kúsok do centra obce. Tam sa môžete rozhodnúť, kam budú nasledovať Vaše kroky. Prejdite aj do iných osád (v Korni ich je vyše tridsať) a objavujte krásu kysuckej prírody (stromy, potoky, kopce, ...), zručnosť kysuckého ľudu pri tvorbe ich obydlí, záhrad, zušľachťovaní polí a mnoho iného, čo Vás zaujme. Architektúra je šiestym divom obce Korňa. Môžete ju sledovať počas celého spoznávania. Odporúčame osady Škorňov Grúň, Slezákovci, Nižní Slezákovci, Sobčákovci. Posledným siedmym divom sú Hricovia. Na nich si musíte počkať do obdobia pred Vianocami. Hricovia zvykli chodiť s betlehemcami a koledovať. Spoznáte ich podľa oblečenia – majú na sebe kožušiny, masky a dlhé farebné stuhy povievajúce vo vánku, ďalej zvonce, pliešky, čokoľvek, čo spraví veľký hluk.

Trasa, ktorú sme pre Vás vybrali predstavuje veľmi poučné a oddychové strávenie času. Predstavuje netradičné spoznávanie jedného z množstva zaujímavých miest na Kysuciach. Príďte objaviť Sedem divov obce Korňa aj Vy.

Pozrite si aj ďalšie fotky:

Pin It