bryzgalkyPri tejto osade bolo zaužívaných viacero názvov. Brýzgalky sú spomínané v mapách, obyvatelia používajú Brízgalky a ako som sa od nich dozvedel, pôvodne to mohlo byť aj Priskalky, pretože osada zložená z cholvarkov sa nachádza pod Skalkou (v mapách nazývané aj Pri Skalke).

Cholvarok je v kysuckom nárečí letné pastierske obydlie s maštaľou na holiach. Niekedy sa stretneme aj s názvom letné sídla. Tieto cholvarky boli stavané z dreva a kameňa, čiže z materiálov, ktoré dávalo blízke okolie. Slúžili len v lete, keď sa vyháňal dobytok a ovce do kopcov, aby ich bolo kde ustajniť a aby mal aj bača kde hlavu skloniť. V niektorých prípadoch sa cholvarky stali trvale osídlenými. Väčšinu týchto letných sídiel na Kysuciach skolil zub času a ostali po nich len zarastené kamenné základy schované v lesoch.

Brízgalky sú svetlou výnimkou, kde odhodlaním majiteľov sa podarilo zachovať typickú pastiersku osadu vysoko v kopcoch, s nádherným výhľadom na Malú Fatru, dokonca až na Roháče. Osada je dodnes bez elektriky, vodu využívajú z horského prameňa, prístup je len pešo – proste romantika.

bryzgalky osada1

Pri tejto osade by bol príznačný názov „kde líšky dávajú dobrú noc“, ale podľa vyjadrenia domácich by som to premenoval „kde medvede dávajú dobrú noc“, lebo v blízkom okolí sa ich pohybuje údajne až 7.

Napriek nedostupnej polohe má táto osada veľmi bohatú minulosť spojenú s viacerými významnými osobnosťami. Pri menách ako Václav Havel, Oľga Havlová, knieža Schwarzenberg, Třešňák, Vladimír Merta, Ján Langoš a mnoho ďalších sa nechce veriť, že všetci v minulosti navštívili túto osadu. A nebolo to len za účelom rekreácie. Tu sa stretávali za totality viacerí disidenti a okrem regenerácie duševných a fyzických síl diskutovali o politických pomeroch a ako by ich bolo možné zmeniť. Samozrejme takáto koncentrácia disidentov neušla ani vtedajšej ŠTB a v rokoch normalizácie bola osada abnormálne sledovaná.

bryzgalky osada2

V súčasnosti osada žije svojím pokojným životom a vďaka chalupárom je zachovaná v pôvodnom stave z prvej polovice 20. storočia. Klobúk dolu pred týmito nadšencami.

Autor: OCR Kysuce

Pin It