osada vrchrieka vysoka nad kysucouOsada, ktorej právom patrí pomenovanie „drotárska“. V osade nájdete viacero dreveníc s dvormi, ktoré sú pekne chalupársky upravené a udržiavané. 

Jej drotársku minulosť dnes pripomínajú tri objekty: rodný dom drotárskych podnikateľov Štefana Hunčíka a jeho brata Jozefa, ktorí mali na začiatku 20. storočia v Moskve spolu s partnerom Imrichom Krutošíkom z Jedľovníka fabriku na plechové a drôtené výrobky, v ktorej zamestnával 500 pracovníkov. Fabriku vlastnili do roku 1917, keď v Rusku vypukla revolúcia. Majetok im zoštátnili a úspešní kysuckí drotári podnikatelia sa za dramatických okolností aj s rodinami vrátili domov.

Ako poďakovanie za ochranu rodina Hunčíkova postavila v osade Vrchrieka v blízkosti rodného domu plechovú drotársku kaplnku. Asi 10 minút chôdze od nej sa nachádza murovaná poľná kaplnka zasvätená Ružencovej Panne Márii, ktorú taktiež dali postaviť Hunčíkovci.

osada vrchrieka 001

osada vrchrieka 002

Okrem drotárskych domov a kaplniek už pri vstupe do tejto horskej osady návštevníka privíta poľný kríž stojaci medzi dvoma lipami z roku 1760. V osade sa nachádza viacero dreveníc s dvormi, ktoré sú pekne chalupársky upravené a udržiavané.

osada vrchrieka 001

Keďže aj osada Vrchrieka je súčasťou veľkého Javorníckeho chodníka (začínajúceho pri prameni Kysuce v Makove a končiaceho pri sútoku Kysuce a Váhu v Budatíne), spomeňme ešte unikátnu stálu expozíciu drotárstva v priestoroch Budatínskeho hradu. Expozícia rozpráva príbeh drotárskeho remesla. Odvahu a zručnosť drotárov a džarkov, ktorí putovali po svete, aby zaopatrili svoje rodiny. Aj na Kysuciach žijú potomkovia, ktorí pokračujú v drotárskej tradícii a reprezentujú Kysuce vo svete.

Po turistických značkách vedie z osady chodník na juh do obce Veľké Rovné a na sever do obce Vysoká nad Kysucou, do chotára ktorej osada patrí.

autor: OCR Kysuce

Pin It