osada u papaji mkovOsada Papajovci v Makove leží len niekoľko desiatok metrov od hlavnej cesty v časti obce nezvanej Čierne. Práve tu, v pomerne vysokej nadmorskej výške, sa môže návštevník pristaviť i oddýchnuť si pod korunou mohutného brestu hrabolistého.

Tento vzácny strom je odborníkmi považovaný za jeden z najstarších a zároveň najmohutnejších brestov v strednej Európe.

Makovský brest je znázornený aj v obecnom erbe. Obvod jeho kmeňa pri koreni je viac ako 11 metrov, vo výške 1,3 metra má obvod vyše 6 metrov.

                Mohutný strom sa vypína do výšky 30 metrov a pod jeho korunou sa nachádza menší oddychový areál na príjemné posedenie pre všetkých pocestných. takmer 500-ročný brest hrabolistý v osade u papaji bol v roku 1969 vyhlásený za chránený strom.

Prameň rieky Kysuce

Prameň rieky Kysuce, ktorá dala meno celému kraju, síce nevyviera v konkrétnej osade, ale zaradili sme ho do tejto publikácie z jednoduchého dôvodu. Každý milovník turistiky, romantických zákutí, ale predovšetkým každý Kysučan by aspoň raz v živote mal tento prameň hlboko uprostred hričovského pralesa navštíviť a napiť sa z jeho vody. Prameň sa nachádza v nadmorskej výške 945 m n. m.

Po svojom toku zmohutnieva prítokmi potokov a riek: Trojačka, Pavelkovský potok, Makovský potok, Varechovský potok, Kelčov, Jedľovník, Semetešský potok, Turkovský potok, Dlžiansky potok, Predmieranka, Olešnianka, Raková, Trstená, Čierňanka, Rieka, Bukovský potok, Oščadnica, Bystrica, Vlčovský potok, Ochodničanka, Lodnianka, Podhájsky potok, Povinský potok, Vadičovský potok, Snežnica, Neslušanka a Liešovský potok. Celkovo však zozbiera vodu 67 väčších prítokov.

Po dĺžke približne 63 km rieka opúšťa na juhu hranice regiónu Kysuce a o 3 km ďalej sa pri Budatínskom hrade vlieva do rieky Váh. Tu strieborná Kysuca stráca svoje meno, aby nazbieranú vodu odovzdala Váhu, ktorý ju zvedie celým Slovenskom a odovzdá štafetu Dunaju, ktorý ju vleje do Čierneho mora.

Pri prameni Kysuce, v Makove, je začiatok Javorníckeho chodníka, vedúceho po Javorníckom hrebeni od Makova po Čadcu a od Čadce po Budatín.

brest u papaji

View the embedded image gallery online at:
https://www.regionkysuce.sk/en/u-papaji-makov#sigProId0084a88b10

Autor: OCR Kysuce

Pin It