osada u janotov krasnoJavornícka osada U Jantov má svoju bohatú históriu a dnes je vyhľadávaná najmä chalupármi. V osade sa nachádzajú pôvodné drevenice, obytné domy i hospodárske budovy.

Atraktivitu a návštevnosť tejto osady nepochybne zvýši dobudovanie Rozhľadne na Holom dieli nad osadou U Jantov (dokončená v auguste 2020) a kalvárie vedúcej z krásna od železničnej stanice (dobudovaná v septembri 2020). Autorom projektov na obidve stavby, ako aj autorom plastík v kalvárii je Stanislav Mikovčák.

osada u jantov 001

osada u jantov 002

Rozhľadňa s kamennými základmi je vysoká 25 metrov a ponúka návštevníkom krásne výhľady na okolité kopce, ale predovšetkým na pod ňou sa rozprestierajúce mesto Krásno nad Kysucou. Originálna kalvária vedúca horskou cestou pozostáva zo 14 murovaný kaplniek, s osadenou kovovou plastikou vo vnútri kaplnky. Vybudovanie kalvárie na tomto mieste je myšlienkou, ktorá dozrievala niekoľko rokov, ale samotná stavba i sprístupnenie sa uskutočnila v pre nás všetkých nevšednom roku 2020, ktorý je celosvetovo poznačený pandémiou, akú mnohí z nás nezažili.

autor: OCR Kysuce

Pin It