osada husarik cadca kysuceZakladateľom osady U Husárikov je Pavol Harvaník, ktorý v roku 1869 najskôr postavil nad pľacom kaplnku, ktorá je v súčasnosti zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok.

O rok neskôr v osade vybudoval prvý murovaný dom. V roku 1962 bola do osady zavedená elektrika. Pre jej obyvateľov to bola významná udalosť. Každá rodina mala pridelené, koľko jám pod elektrické stĺpy musí vykopať. Keďže muži robili mimo Kysúc na týždňovky, nebolo zriedkavé, že jamy kopali ženy s odrastenými deťmi. História tejto osady je spojená najmä s budovaním strediska cestovného ruchu, ktoré malo ambíciu byť jedným z najdôležitejších a najkomplexnejších na Slovensku. Nakoniec sa podarilo vybudovať len jeho malú časť.

Jednou z častí bolo Lyžiarske stredisko, ktorého súčasťou bol v roku 1967 vybudovaný vlek a Chata Tri kopce, ktorá slúžila ako strojovňa, bufet a zázemie pre obsluhu. Vlek mal dĺžku 1 000 m a bola to tzv. kotva. Začínal pri Chate Tri kopce a končil kúsok nad Hotelom Husárik, ktorý dnes reprezentuje zašlú slávu tohto strediska. Postupne sa dobudovali tri zjazdovky, ktoré na Slovensku patrili k najkvalitnejším, o čom svedčí aj organizovanie celoštátnych pretekov v obrovskom slalome a zjazde v roku 1975.

Sánkarská dráha bola vybudovaná asi 300 m pod Hotelom Husárik a s dĺžkou 1 350 m bola v tej dobe najväčšia na Slovensku. Celá dráha a klopené zákruty boli vybudované z dreva. O jej údržbu sa starali brigádnici, najmä študenti z čadčianskeho Gymnázia. Každoročne sa tu konali preteky regionálneho charakteru, ale slúžila najmä na výchovu sánkarských talentov, majstrov Slovenska, ktorí získavali ocenenia aj v rámci Európy. Pri kandidatúre Slovenska na usporiadanie Olympijských hier v roku 1984 (federálna vláda nakoniec kandidatúru stiahla) a neskôr v roku 2002 sa počítalo s Čadcou ako s organizátorom sánkarských súťaží. Bola to posledná šanca na záchranu sánkarskej dráhy, ktorá neskôr už len chátrala a dnes z nej ostali už len torzá. Veľkorysý projekt vybudovania areálu na bežecké disciplíny od Hotela Husárik a tri skokanské mostíky až po osadu Kýčera sa nepodarilo zrealizovať a ostali iba vo forme vízií.

Cyklistické preteky Kysuce – Orava – Kysuce – osada U Husárikov bola dlhé roky súčasťou uvedených pretekov, lebo jednou z etáp bola časovka na Husárik. Hoci merala iba 7 km, patrila k najnáročnejším na Slovensku a veľa pretekárov prichádzalo do cieľa vedľa bicykla. HoteL Husárik bol postavený v rokoch 1970 – 1972 ako stredisko zimných športov, ale slúžil celoročne ako výletná zóna nielen Čadčanom, ale celému regiónu Kysúc.

osada husarik

Po revolúcii hotel postupne chátral, až došlo k jeho úplnému zavretiu. V rokoch 1998 – 2000 ho veľmi poškodila voda a mráz, preto sa mesto Čadca rozhodlo odpredať hotel do súkromných rúk. V roku 2001 sa našiel záujemca, ktorý ho kúpil, komplexne zrekonštruoval a vytvoril z neho štvorhviezdičkový horský hotel, ktorý robí dobré meno Kysuciam dodnes.

Okrem wellnessu či požičovne e-bicyklov ponúka aj krásne turistické a cykloturistické trasy. Je súčasťou Javorníckej magistrály s upravovanými bežeckými traťami. Odporúčame na výlety nielen Čadčanom, ale aj zdatným turistom a cykloturistom z celého Slovenska. Musím spomenúť, že všetky aktivity pri zakladaní strediska zimných športov Husárik boli organizované cez vtedajšiu Lokomotívu Čadca. Najvýznamnejšou osobnosťou bol dnes 93-ročný Milan Toman, ktorý bol pri plánovaní a budovaní všetkých týchto projektov.

 

 

 

horsky hotel husarik 1

osada husarik cadca kysuce2

Autor: OCR Kysuce

Pin It