KostolNajvýznamnejšou sakrálnou stavbou v Turzovke, zapísanou v zozname národných kultúrnych pamiatok, je farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, postavený v rokoch 1757 – 1759 v neskorobarokovom štýle.

Je to jednoloďová stavba s polygonálne ukončenou svätyňou a predstavanou vežou. Je zaklenutá valenou klenbou s lunetami, ktorá je podchytená medziklenbovými pásmi, zabiehajúcimi do pilierov. Oltáre pochádzajú približne z roku 1747, súčasné oltárne obrazy pochádzajú z 19. storočia. Podobne ako oltáre z rovnakého obdobia pochádza aj ostatný kostolný mobiliár – svätostánok, sochy svätcov, kazateľnica či krstiteľnica. Oltárny obraz Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, 14 zastavení krížovej cesty a pravdepodobne aj obraz Ružencovej Panny Márie sú dielom významného slovenského maliara Jozefa Božetecha Klemensa.

Pozoruhodný je pseudobarokový organ s polychrómovanou drevorezbou. Do stredu chórového parapetu je zabudovaná časť pôvodného organu z roku 1799.Vo svätyni sa nachádzajú dve okná s vyobrazením sv. Alžbety a sv. Štefana z roku 1910, ktoré boli zhotovené v Budapešti.

Kontakt:

Rímskokatolícka cirkev - Farnosť Turzovka, 023 54 Turzovka, tel.: +421 (0)41 4352492, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.zivcakova.sk

Pin It