Ratrak-280x180Táto bežecká trasa začala svoju púť v roku 2012. Združenie obcí Mikroregión Kysucký Triangel, ktorý združuje obce Skalité, Čierne a Svrčinovec, získalo finančnú podporu na zakúpenie stroja na úpravu lyžiarskych bežeckých trás, tzv. lavínu.

Medzinárodná stopa zdravia bola pôvodne plánovaná a realizovaná ako 45 km zokruhovaná trasa s prevýšením od 436 m n. m. vo Svrčinovci po 836 m n. m na vrchu Liesková nad Skalitým.

Z dôvodu výstavby diaľnice a obmedzených snehových podmienok sa v súčasnosti Medzinárodná stopa zdravia neupravuje v pôvodnom rozsahu.

Východiskovým bodom trasy je areál bývalého lyžiarskeho vleku Skalité - Serafínov, v ktorom sa nachádza upravený bežecký okruh, ktorý využíva aj Klub biatlonu ŠKP Skalité na svoje tréningy. Ak natrafíte počas svojej návštevy na členov biatlonového klubu, radi vám pomôžu aj s technikou bežkovania.

AKTUÁLNE 2022 (informácia k 26. 1. 2022)

Obec Skalité v spolupráci s Biatlonovým klubom Skalité, Organizáciou cestovného ruchu Kysuce strojovo upravila trať na bežky v SKI Skalité – Serafínov, kde je upravený 1,2 km novo osvetlený okruh.
Trať je osvetlená každý deň od 16:30 do 21:00 hod. Taktiež je možnosť priameho parkovania pri tratiach, k dispozícii sú aj lavičky (altánok).

Taktiež upozorňujeme, že vstup na upravené trate bez bežeckej výstroje je zakázaný, a to hlavne štvorkolkám a skútrom.

Aktuálnu úpravu časti Medzinárodnej stopy zdravia odporúčame overiť na stránke www.skalite.sk, www.regionkysuce.sk alebo cez Facebook stránku Klub biatlonu ŠKP Skalité. 

Možnosti na napojenie sa na Medzinárodnú stopu zdravia:

  • Za Črchľou miestna komunikácia,
  • V miestnej časti Čierne-Košice panelová cesta smer Stankovo,
  • Z centra Skalitého po panelovej ceste na Lieskovú,
  • Skalité – u Kavaly za poľnohospodárskym družstvom Skalité, 
  • SKI Skalité Serafínov - možnosť doviesť sa vlakom.

stopa zdravia

 

stopa zdravia 2

 

mapa MSZ

Pôvodná trasa - v súčasnosti nie je upravená v plnom rozsahu

Prečo bežkovať na Kysuciach? Inšpiráciu nájdete vo videu:

 

Fotogaléria: 

Pin It