Kysucka magistralaKysuce sú stvorené pre každého. Či je leto alebo zima, o zábavu tu nie je núdza. A práve teraz, cez zimu, môžete čaro bystrickej doliny spoznávať aj inak ako na dvoch kolesách.

Upravený povrch Bystrickej cyklomagistrály je ideálny pre rekreačných bežkárov, ktorí si môžu svoju fyzickú kondíciu preveriť na takmer 16 km dlhej bežkárskej trase.

Celá dĺžka trasy je v prípade dobrých snehových podmienok upravovaná dvojpásovým skútrom s finišerom. Úpravu trasy zabezpečuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra. 

Trasa začína v Krásne nad Kysucou. Ak máte chvíľku čas, zastavte sa vo Vlastivednom múzeu, v ktorom sa ukrýva replika mamuta v životnej veľkosti. Po niekoľkých metroch na bežkách prejdete popod most, ktorý je zrejme jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe pochádzajúcich zo začiatku 90. rokov 19. storočia. Ďalšiu zastávku si môžete urobiť v Zborove nad Bystricou. Zaujímavosťou tejto obce je kostol, ktorý ukrýva 40 vitráží od akademického maliara Vincenta Hložníka.

Mapa bezky Bystricka magistrala

Po dlhšom úseku tu máme ďalší bod na oddych, a to v Starej Bystrici. Obec je známa predovšetkým Slovenským orlojom. Unikátna stavba zaujme každého turistu, ktorý sem zavíta. A záver bežkárkého dňa môže zavŕšiť v Novej Bystrici. Na bežkách je možné prejsť aj okolo vodnej nádrže, avšak táto trasa už nie je strojova upravovaná. 

Aktuálna úprava bežeckej trasy v zimnej sezóne 2020/2021:

Trasa v celom úseku bola upravená: 

30. 01. 2020 - Krásno nad Kysucou - Nová Bystrica 

14. 01. 2020 - Krásno nad Kysucou - Nová Bystrica 

15.01. 2020 - upravený úsek OŠČADNINCA - KRÁSNO NAD KYSUCOU - DUNAJOV 

Prečo bežkovať na Kysuciach? Inšpiráciu nájdete vo videu:

 Fotogaléria:

Pin It